سرفصل و آشنایی با رشته حسابداری محض سرفصل و آشنایی با رشته حسابداری محض

آشنايی با رشته حسابداری( بدون گرايش ) در مقطع کارشناسی

 

قدمت حسابداری به تاريخ تمدن بشری بر می گردد و همواره يکی از ملزومات لاينفک تجارت، و امور مالی بوده و هست و خواهد بود. به همين خاطر است که به حسابداری اصطلاحا زبان تجارت نيز می گويند. تحقيقات نشان می دهد که رشته حسابداری يکی از پرطرفدار ترين رشته ها در جهان است و حتی آمار منتشره توسط وزارت علوم تحقيقات وفناوری ايران نيز اين رشته را پردانشجو ترين رشته معرفی نموده است. يکی از دلايل جذابيت رشته حسابداری، بازار کار خوب آن است. البته بايد دقت داشت که بطور معمول افرادی موقعيت های شغلی بهتر را در اين رشته از آن خود خواهند نمود که علاوه بر دانش کافی دارای تجربه کاری مفيد نيز در اين زمينه باشند.

نکته ظريف ديگری که لازم است به آن دقت شوداين است که برخی " حسابداری " را محدود به دفتر داری ( ثبت مبادلات مالی در دفاتر روزنامه و کل و معين) می دانند در حالی که آنچه باعث شد اين رشته قدم در عرصه دانشگاه گذارد، کارکرد کليدی و فراتر از دفتر داری بودن حسابداری است. به گفته آيريش (Irish,1950): " حسابداری علم است و نگهداری حساب، فن".بنابراين اگر می خواهيد جامعه به ديد يک فرد علمی به شما بنگرد، حسابدار باشيد و نه دفتردار. امروزه انتظاری که از حسابداری می رود فوق العاده بالاست و بواقع آنچه باعث اهميت يافتن اين رشته در جوامع پيشرفته شده است نقش حساسی است که حسابداران بعنوان قلب تپنده نهادهای اقتصادی می توانند ايفا نمايند. متخصصين اين رشته پرطرفدار و به نوعی پولساز علاوه بر مباحث حسابداری لازم است از قوانين و مقرارت مالياتی، حقوقی و تجارت اطلاع کافی داشته باشند و علاوه بر اين از مهارت کلامی و نوشتاری لازم برای ارائه گزارشات مفيد به تصميم گيرندگان درون و برون سازمانی برخورد دار باشند. با توجه تغيير نگرش نهادهای اقتصادی به مشتری مداری و سوق يافتن اجباری بازارها به سمت رقابتی شدن ديگر بدون اطلاعات ومفيد مالی هيچ شرکتی هرگز نخواهد توانست پابرجا باقی بماند و در اين ميان است که حسابداران به ايفای نقش می پردازند. يک حسابداری می تواند در موقعيتهای شغلی نظير حسابدار، حسابرس ( داخلی، مستقل، مالياتی)، مديرمالی، مدير/مسئول حسابداری صنعتی، بازرس قانونی و ذيحساب مشغول به کار شود.

کشور ما شديداً نيازمند متخصصان حسابدار متبحر و متخلق به اخلاقيات است. زيرا که اعتبار اين حرفه به امين بودن و درستکاری متخصصان آن است. بعبارت ديگر، حسابداران مسئوليت حساس و پيچيده ای را برعهده دارند، آن هم تفسير مبادلات و رويدادها و ارائه تصويری از نهاد اقتصادی در قالب گزارشات مالی است که گروههای ذينفع براساس اين گزارشات، آن نهاد اقتصادی را می شناسند و از نحوه عملکرد آن اطلاع کسب می کنند. درواقع، حسابداران نمايندگانی هستند که بايد حساب پس دهند وبابت تفسيرهايی که انجام می دهند، پاسخگو باشند. سازمان با حساب پس دادن به جامعه ، خود را بعنوان يک هويت اخلاقی معرفی می کند. از اينرو می توان گفت حسابداری وجدان اخلاقی سازمان است .

جهت مشاهده جدول دروس رشته حسابداری مقطع کارشناسی ورودی های96 به بعد کلیک فرمایید

.

 

برای مشاهده سرفصل دروس رشته حسابداری بدون گرايش اينجا کليک نماييد

 

 

جهت مشاهده برنامه ترمیک دروس رشته حسابداری (بدون گرایش ) با کیفیت بالا کلیک نمایید.