مراسم تجلیل از پژوهشگر برتر دانشکده علوم مالی ( جناب آقای دکتر رنجبر)

 | تاریخ ارسال: 1402/10/10 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه روز سه شنبه پنجم دیماه مراسم تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی و آئین اختتامیه هفته پژوهش با حضور دکتر حسن بیگی رئیس دانشگاه، دکتر زمانیان معاون وزیر علوم و رئیس سازمان پژوهش های صنعتی ایران، حجت الاسلام و المسلمین ادیب زاده معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر فرخی قائم مقام رئیس و معاون اداری مالی و توسعه منابع دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین معصومی نیا معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر گنج بخش معاون فرهنگی، دکتر ناطقی معاون دانشجویی،دکتر دلنواز معاون پژوهش و فناوری، روسای دانشکده ها،استادان، پژوهشگران و ... در تالار ابوریحان برگزار شد. 
در ابتدای مراسم حجت الاسلام و المسلمین ادیب زاده گفت:  نوع نگاه ما به پژوهش بسیار با اهمیت است اینکه ما به پژوهش چگونه نگاه می‌کنیم و به زمینه‌هایی که برای انجام پژوهش لازم است چقدر توجه داریم بسیار قابل توجه است. ما در حوزه انسان شناسی معتقدیم هر رفتاری که انسان انجام می‌دهد پشتوانه گرایشی است که آن رفتار را به سامان می‌رساند هرچه ما بتوانیم گرایش‌های خود را ارتقاء دهیم رفتارهای سنجیده و قوی‌تری از ما سر خواهد زد.
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه عنوان کرد: امروزه در فضای دانشگاهی نیاز است که انگیزه انجام کارهای پژوهشی را دربین دانشجویان افزایش دهیم. نظام اسلامی ما بر پایه یک آرمانی شکل گرفته است آرمان برپایی تمدن اسلامی. این آرمان بزرگی است ما در مسیر رسیدن به این جایگاه هستیم و طبق فرموده مقام معظم رهبری ما با انقلاب اسلامی آغاز کردیم ، دولت اسلامی تشکیل دادیم  وجامعه اسلامی و درنهایت تمدن اسلامی را نیز تشکل خواهیم داد.
ایشان افزود: برای رسیدن به تمدن اسلامی نهضت نرم‌افزاری شرط اول است، نهضت تولید علم نهضتی است که دانشی در سطح دانش جهانی تولید شود ما باید الگویی بسازیم از یک جامعه نمونه که زمینه ساز جامعه جهانی مهدوی باشد.
حجت الاسلام و المسلمین ادیب زاده گفت: نظام ما و انقلاب ما با این هدف تشکیل شده است و لازمه رسیدن به آن پژوهش‌های بنیادین و عمیق است. اگر ما این آرمان‌ها و انگیزه‌ها را در نسل جوان امروز و در اندیشه اساتید خودمان نهادینه کنیم پژوهش‌های ما ارتقا و پشتوانه زیادی خواهد یافت.
سپس دکتر حسن بیگی رئیس دانشگاه ضمن آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری و درود به روان پاک شهدا گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اولین راهبردی را که برای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی مطرح کردند توجه به علم و پژوهش بود.
ایشان گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: دانش آشکارترین وسیله برای عزت و قدرت یک کشور است. از سال ۱۳۸۴ ایشان بحث مرجعیت علمی را مطرح کردند و مسئله این است که برای رسیدن به مرجعیت علمی چه کاری باید انجام دهیم و به طور کلی مرجعیت علمی به چه معنا است آیا مرجعیت علمی فقط تولید دانش است یا رسیدن به قله‌های دانش؟  آیا در مرجعیت علمی علاوه بر رسیدن به قله‌های دانش بحث استفاده از علم برای تولید فناوری نیز مطرح است؟
وی اظهار داشت: در یکی از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی نکاتی در باب مرجعیت علمی مطرح شد که برخی از آنها را خدمت شما عرض می‌کنم. مسئله اصلی این است که راهکارهای رسیدن به مرجعیت علمی چیست؟ چند راهکار نظری و عملی وجود دارد که عبارتند از: گام اول کشف نظریه علم و نظریه فناوری در فلسفه اسلامی است فلسفه علم زیربنای علم است و فلسفه فناوری زیربنای فناوری است.
رئیس دانشگاه افزود: اینکه نظریه ما در باب علم و فناوری چیست هنوز جای کار دارد با این ظرفیت عمیقی که در بحث حکمت اسلامی داریم از میراث بزرگانی مانند ابن سینا و ملاصدرا،گرفته تا علامه طباطبایی را اگر در نظر بگیریم باید مشخص کنیم که نظریه ما در باب علم و فناوری چیست این ظرفیت علمی نیز در ایران وجود دارد که نظریه علم و فناوری را با این میراثی که داریم بتوانیم مشخص کنیم.
دکتر حسن بیگی عنوان کرد: گام دوم بحث گفتمان سازی و فرهنگ سازی جایگاه علم در تمدن اسلامی است گفتمان سازی در مرجعیت علمی بسیار نقش مهمی دارد اینکه بدانیم علم چه جایگاهی در اسلام دارد و خداوند  کریم در قرآن می‌فرماید جایگاه علم در اسلام جایگاه والایی است و در آیات و احادیث نیز بارها به جایگاه والای  علم اشاره شده است.
ایشان تاکید کرد : گام سوم تدوین الگوی حکمرانی علم و فناوری است حکمرانی یعنی تنظیم‌گری ، تصدی گری و سیاست گذاری که نخبگان می بایست انها را انجام دهند.
دکتر حسن بیگی گفت: گام بعدی توجه به علم و فناوری توسط تمام دستگاه‌ها است وزارت علوم،  وزارت صنعت معدن تجارت و... همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید توجه کنند که بحث علم و فناوری را جلو ببرند.
ایشان گام بعدی را تعاملات بین المللی عنوان کرد و  از همه دانشکده‌ها، گروه ها و اعضای هیئت علمی تقاضا نمود که بحث تعاملات بین‌المللی را جدی بگیرند.
در ادامه دکتر محمد دلنواز معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گزارشی از تخصیص گرنت فناوری، ارتقاء ۶ پله ای رتبه دانشگاه خوارزمی در پایگاه اسنادی، ارتقای  ۲۲ پله ای رتبه دانشگاه خوارزمی در شاخص نوآوری و فناوری، اخذ مجوز پردیس علم و فناوری دانشگاه خوارزمی، کسب عنوان مرکز رشد و نوآوری برتر استان البرز، رشد بیش از ۱۲۰%  درآمد قراردادهای پژوهشی،امضای تقاهم نامه ماموریت گرایی با وزارت کشور، کسب عنوان دانشگاه برتر در توسعه مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی، راه اندازی آزمایشگاه BET، خرید تجهیزات آزمایشگاه معتمد محیط زیست، دستاوردهای مرکز نشر، راه اندازی مرکز اسناد وموزه دانشگاه خوارزمی، راه اندازی سامانه احراز هویت و دسترسی به تمام متن پارساهای دانشگاه خوارزمی در نرم افزار جامع کتابخانه( ثنا)، اتصال پیشخوان خدمت دانشگاه به پنجره واحد خدمات هوشمند دانشگاهی و... ارائه داد.
سپس دکتر زمانیان معاون وزیر علوم و رئیس سازمان پژوهش های صنعتی ایران ضمن ابراز خشنودی از حضور در دانشگاه خوارزمی و عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار سید رضی موسوی گزارشی از رتبه علمی ایران در دنیا، سهم مشارکت بین المللی از کل مقالات کشور، تعداد نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه DOAJ ، آینده سامانه نان (پنجره واحد نظام نوآوری)، سامانه جریان اقتصادی نوین( جان) ، شاخص جهانی نوآوری، آمار پارک های علم وفناوری و مراکز رشد و... ارائه نمود.
ایشان در مورد راه‌اندازی سامانه نان گفت: بین صنعت و دانشگاه فاصله وجود دارد و برای اتصال این دو بخش نظام ایده‌ها و نیازها (نان) راه‌اندازی شده است.
رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در مورد راه‌اندازی سامانه جان توضیح داد: موضوع مهم پس از برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت، برقراری ارتباط این دو بخش با بازار است. در این راستا سامانه جان که مسئولیت آن به عهده سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی قرار داده شده، در حال راه‌اندازی است. این سامانه حلقه ارتباطی بین دانشگاه و صنعت و بازار را تکمیل می‌کند و می‌توان سفارش تولید نیز در آن ثبت کرد.
وی خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۲۱، دو درصد از دانشمندان دو درصد برتر دنیا متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده و همچنین ۲.۷ درصد مقالات پر استناد دنیا متعلق به دانشمندان ایرانی است.این نشان می‌دهد پژوهش ما کیفی‌سازی شده است و الان وارد مرحله فناوری شده‌ایم.
در پایان این مراسم از جناب آقای دکتر مجتبی رنجبر به عنوان پژوهشگر برتر دانشکده علوم مالی دانشگاه خوارزمی  با اهدای لوح، تقدیر بعمل آمد.

 دفعات مشاهده: 236 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر